2026.11.03

Votes on FORUM26: Johan Ohlsson Malm, Securitas

”Vi måste arbeta med beredskap innan något händer. På FORUM26 får vi möjlighet att förstå hur en mindre incident kan växa och vad vi behöver förbereda i vår egen verksamhet för att kunna vara rätt stöd till andra.”

För Johan Ohlsson Malm på Securitas är det proaktiva arbetet avgörande för att stärka Sveriges VA-beredskap. På FORUM26 vill han bidra med sitt säkerhetsperspektiv och få en bredare förståelse för hur olika aktörer kan arbeta tillsammans.

Hur ser du på er roll i Sveriges VA-beredskap?

  • Vi ser oss som samhällsbyggare med säkerhet som vårt bidrag. Vattenförsörjningen är en förutsättning för att samhället ska fungera, och vi behöver bidra till att skydda den. Det handlar om teknik och bevakning, men också om säkerhetsmedvetenhet, övning och fungerande rutiner hos verksamheterna.

Vad behöver fler förstå om det förebyggande arbetet?

  • Att det måste börja innan något händer. Medvetenheten har ökat, men olika verksamheter har kommit olika långt. Alla behöver ställa sig frågorna: Hur förberedda är vi? Var är vi sårbara? Teknik kan upptäcka att något är fel, men det måste också finnas människor som kan agera och tydliga rutiner för vad de ska göra.

Varför är det värdefullt att följa krisscenarierna på FORUM26?

  • Scenariot utvecklas i flera faser och gör det möjligt att se hur en mindre händelse kan få stora konsekvenser över tid. Genom att följa förloppet kan deltagarna fundera över vad det skulle innebära för den egna verksamheten. Det ger en grund för att gå hem och se över sina förberedelser, öva och förbättra arbetssätten.

Vad hoppas du själv få med dig från dagen?

  • Jag ser fram emot att knyta kontakter med myndigheter, beslutsfattare och andra aktörer som vi inte möter i det dagliga arbetet. Jag vill få en bredare bild av hur beredskapen hänger ihop på samhällsnivå och hur vi kan bidra i det sammanhanget!

Arbetar du med VA, säkerhet eller beredskap? På Vattenindustrin FORUM26 den 19 november i Stockholm möts kommuner, myndigheter och företag kring fiktiva krisscenarier. Anmäl dig senast den 9 november. Antalet platser är begränsat.